Adaptogeny známe už celé věky, ale pro mnohé z nás jsou stále ještě novinkou. Co tedy jsou a proč vyvolaly ve světě zdraví a wellness takový rozruch?
V první řadě jsou to rostliny, konkrétně byliny. Název napovídá, co dělají - pomáhají nám přizpůsobit se různým stresorům. Zajímavé je, že je tradiční léčitelé využívají již po tisíce let, zejména v ájurvédské a tradiční čínské medicíně. Ale teprve v polovině 20. století na ně západní věda upřela svůj analytický pohled v Sovětském svazu.
Vědci v SSSR prováděli výzkum, který byl po desetiletí zahalen tajemstvím, protože hledali způsoby, jak získat konkurenční výhodu ve vojenství, sportu i jinde. Jednou z jejich operací bylo zkoumání bylin, které se tradičně používaly k zotavení ze stresu. Objevili devět základních adaptogenů. Jedná se o tyto látky:
- asijský ženšen
- americký ženšen
- ashwagandha
- cordyceps
- eleuthero
- rhaponticum
- rhodiola
- schisandra
- shilajit
U těchto rostlin si můžete být jisti, že se jedná o adaptogeny v dobrém slova smyslu. Dnes se mnoho rostlin a doplňků stravy prodává jako adaptogeny, ale tato tvrzení nejsou vždy přesná. Přesto s největší pravděpodobností existuje hrstka dosud neobjevených bylin, které by se při pečlivé analýze prohnaly na předních místech seznamu adaptogenů. A je také pravda, že mohou existovat rostliny, které mají nějakou adaptogenní funkci, i když to není jejich určující vlastnost.
Co je to adaptogen?
Po jejich objevení se objevila snaha nastínit, co přesně odlišuje adaptogeny od ostatních bylin. Byla stanovena tři klíčová kritéria: jsou netoxické v terapeutických dávkách snižují účinky fyzického, emocionálního nebo environmentálního stresu jsou schopny pomoci tělu obnovit rovnováhu zpět do zdravého, normálního stavu z jakéhokoli stresu, který zažilo.
Například pokud je váš imunitní systém potlačený, adaptogen pomůže posílit jeho sílu. Pokud je však váš imunitní systém v přetlaku, pomůže ho zklidnit. A nemuseli byste pro každý případ užívat jiný adaptogen. V tom je kouzlo adaptogenů, že se přizpůsobují tomu, co vaše tělo potřebuje. V kultuře, kde si bereme jednu pilulku, abychom měli ráno energii, a druhou, abychom večer usnuli, to může znít až příliš dobře na to, aby to byla pravda. A to je obrovský důvod, proč jsou v naší kultuře právě teď tak ceněné.
Různé adaptogeny mají samozřejmě různé vlastnosti. Některé jsou známé tím, že buď stimulují, nebo uklidňují, zahřívají, nebo ochlazují, zvlhčují, nebo vysušují. Pojďme se podívat na některé z nejznámějších adaptogenů a zjistit, co pro vás mohou udělat!
Ašvaganda
Ašvaganda je jednou z nejznámějších adaptogenních bylin a patří mezi základní adaptogeny. Je považována za uklidňující adaptogen, ale protože nás adaptogeny uvádějí do rovnováhy, může mít také za následek, že se budete cítit plní energie.
Ve skutečnosti je nejčastěji spojována se schopností dodávat energii a sílu. Předpokládá se například, že pomáhá podporovat činnost nadledvinek a snižovat úzkost a stres tím, že snižuje hladinu kortizolu. V takových případech nás zklidněním přepracovaného systému přivádí zpět do rovnováhy, a tím uvolňuje přirozenou sílu těla.
Rodiola
Rodiola je sukulent se žlutým květem, který roste v zasněžené Arktidě. Důvodem, proč se jí říká "růže" nebo častěji kořen růže, je to, že pokud kořen - což je část rostliny ceněná pro své léčivé vlastnosti - nařízneme, vydává vůni růže. Po generace se používal v Rusku, kde se hodil při zvládání útrap dlouhých a těžkých zim.
Myšlenka, že může pomoci i v jiných extrémních podmínkách, neunikla sovětským vědcům, kteří se rozhodli tuto rostlinu testovat na svých vojácích, kosmonautech a sportovcích. Při jejich pokusech fungovala až zázračně a dodávala jim více síly pro výdrž v náročných situacích. Tvrdili, že vojáci měli větší vytrvalost a kosmonauti byli schopni získat zpět dobrou náladu po náročných cvičeních. Od těchto ruských pokusů bylo provedeno více než 180 studií o rostlině. Zdá se, že naznačují, že rodiola stojí za pozornost, kterou si za ta léta získala.
Zejména ve studiích, které se zabývaly sportovní aktivitou s parametry, jako je rychlost nebo síla a regenerace. Například studie provedená se skupinou pravidelně aktivních lidí, kteří měli za úkol cvičit s rodiolou a bez ní, zjistila, že rostlina pomáhá těm, kteří ji užívali, k lepším výkonům.
Americký ženšen
Než se necháte zmást, vysvětlíme vám, že existuje několik druhů ženšenu - americký, asijský a sibiřský. Americký ženšen roste v Americe a je známý pro své hydratující vlastnosti. Z historického hlediska jej aktivně využívali původní obyvatelé Ameriky. V 18. století si ho všiml jezuitský kněz, načež se zpráva o něm rozšířila až do Asie, kde se stal velmi ceněným a patřil k nejobchodovanějším komoditám mezi oběma regiony.
Existují důkazy, které naznačují, že americký ženšen může být užitečný v případech zlepšení kognitivních funkcí, pomoci při zvládání cukrovky a podpoře imunitních funkcí. Jedna randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie ukázala, že tento ženšen může zlepšit paměť. A výzkum Torontské univerzity ukázal předběžné náznaky, že ginsenosidy, klíčová sloučenina ženšenu, mohou mít vliv na hladinu glukózy v krvi.
Jak užívat adaptogeny?
Adaptogeny lze kombinovat, aby se dosáhlo specifického účinku, který pečlivě vyvažuje jednotlivé jejich vlastnosti. Pokud však chcete pochopit, zda adaptogen funguje a jak na vás působí, je lepší je zpočátku užívat po jednom. Nejdůležitější je mít při tomto procesu trpělivost. Neočekávejte, že se výsledky dostaví okamžitě, jako tomu může být u farmaceutických léků.
Bylinky a rostlinné léky obecně často vyžadují čas, než uvidíte jejich vliv na vaši mysl a tělo. Užívejte je soustavně po dobu dvou týdnů, abyste je mohli nechat, aby se vám odhalily samy, v rámci celistvějšího procesu.
Adaptogeny a CBD tvoří skvělou kombinaci. A vzhledem ke všem spouštěčům stresu, které se v dnešní době ve světě vyskytují, jsme rádi za každou bylinnou podporu, kterou můžeme získat pro uvolnění a obnovu našeho těla a mysli.
Zdroje
- https://www.hemnia.com/a/why-combine-cbd-and-adaptogenic-herbs
- https://medterracbd.com/blogs/learn/cbd-adaptogens?srsltid=AfmBOoqu8u7RGzCl0H3CsmmD7qyZJrWOYdFbkXxMtnkDrw0ZiXX3NihP
- https://www.missionc.com/blogs/news/what-are-adaptogens-should-i-take-them
- https://www.wellandgood.com/adaptogens-and-cbd/